Terminy Spotkań:

 

 LIPIEC

 

 I SIERPIEŃ 2019

 

CZAS WYPOCZYNKU

I REKOLEKCJI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj jest: 17 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy

Logowanie
Licznik odwiedzin:

dzisiaj:123
wczoraj:290
w tym tygodniu690
w tym miesiącu:4322
razem:299522


Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Ile razy się modlić?
(1 wejść) (1) Gość
Modlitwa....
Jak ją przeżywam....
Jakie są moje ulubione modlitwy....
Moje trudności na modlitwie...
W dół
Odpowiedz
Nowy wątek
Strona: 1
TEMAT: Ile razy się modlić?
#199
Ile razy się modlić? 7 lat(a), 7 mies. temu  
Ile razy się modlić?

Pozytywnie zaskakujące jest to, że chociaż ani w 10 przykazaniach Bożych, ani w 5 kościelnych nie ma mowy o częstotliwości modlitwy, wielu wierzących spowiada się z zaniedbania porannej lub wieczornej rozmowy z Bogiem.

Siła tradycji, wychowania i zachęcania przyczyniła się do tak mocnego przekonania o konieczności rozpoczynania i kończenia dnia z Bogiem, że nawet niektóre przykazania nie wydają się tak ważne.

Święty Paweł w końcówce Pierwszego Listu do Tesaloniczan, w krótkich – przypominających greckie maksymy etyczne – wezwaniach zachęca między innymi: „nieustannie się módlcie”. Słowo „nieustannie” użyte przez Pawła nie budzi wątpliwości. Chodzi o czynność, którą należy wykonywać bez przerwy. Tu jednak rodzi się problem. Czy można się modlić bez przerwy? Biblia mówi najpierw, że głównymi porami modlitwy był poranek i wieczór, kiedy w świątyni składano codzienną ofiarę. Czytamy również o trzykrotnej modlitwie, rano, w południe i wieczorem: „Wieczorem, rano i w południe narzekam i jęczę, a głosu mego On wysłucha” (Ps 55,18); „Miał on [Daniel] w swoim górnym pokoju okna skierowane ku Jerozolimie. Trzy razy dziennie padał na kolana, modląc się i uwielbiając Boga” (Dn 6,11). Czasami również modlono się nocą (Ps 119,62; Dz 16,25). O największej częstotliwości modlitwy mówi Psalm 119,64: „Siedemkroć na dzień wysławiam Ciebie z powodu sprawiedliwych Twych wyroków”.

Wezwanie Tesaloniczan do nieustannej modlitwy nie jest jednak w Biblii jedyne. Ewangelista Łukasz podaje, że Jezus powiedział przypowieść o tym, że „zawsze powinni się modlić i nie ustawać” (18,1). W Ogrodzie Getsemani zachęcał uczniów „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie” (Łk 21,36). W Liście do Efezjan Paweł mówi o modlitwie „przy każdej sposobności” (6,18), a do Tymoteusza o modlitwie „w dzień i w nocy” (1 Tm 5,5). Ciekawe, że Paweł używa słowa „nieustannie” tylko w odniesieniu do modlitwy. Nieustannie wspomina w modlitwach Tesaloniczan (1,9), nieustannie dziękuje Bogu (2,13), a Rzymian zapewnia o nieustannej pamięci w modlitwie (Rz 1,9).

Słowo „nieustannie” jest dobrym przykładem na to, że nie każde słowo Biblii trzeba rozumieć dosłownie. Wszak sam Jezus spał i jadł, i był na weselu, a nie wszystko to można nazwać modlitwą. Jeśli jednak Paweł mówi o modlitwie nieustannej, to po to, by przeciwstawić się tej przypadkowej, nieczęstej, zapominanej i odkładanej nie tylko do wieczora.


ks. Wojciech Węgrzyniak
GN 48/2011 |
Wpisz kod   
Zauważ, choć paski z kodem i Buźki nie są wyświetlane, można korzystać z BBCode i ikon emocji
Hania

Reply Quote
 
Do góry
Odpowiedz
Nowy wątek
Strona: 1